Ga naar de inhoud

Tobias in Oeganda

Afgelopen twee weken zat onze collega Tobias in Oeganda. Hij was hier om de regerend wereldkampioen op de 10 kilometer en wereldrecordhouder op de 15 kilometer, Joshua Cheptegei te begeleiden. Joshua gaat namelijk op 1 december een wereldrecord poging doen op de 10 kilometer op de weg in Valencia. Tobias vertelt over zijn avontuur. 

Kamp Joshua Cheptegei 

Na een lange reis van twee dagen ben ik aangekomen in het prachtige Kapchorwa. Dit bergachtige gebied ligt in het oosten van Oeganda, tegen de Keniaanse grens aan. Hier in Kapchorwa is een kamp opgericht door het Nijmeegse managementbureau Global Sport Communication. Hier wonen en trainen de atleten een groot deel van het jaar.

Mijn bezigheden

Mijn taak hier bestaat vooral uit het begeleiden van Joshua, maar ook de andere atleten uit het kamp nemen af en toe een plekje op de behandelbank. De begeleiding bestaat uit analyseren wat er gebeurt tijdens trainingen, behandelingen op de bank maar ook worden er oefeningen doorgenomen. Hiermee proberen we ervoor te zorgen dat Joshua 100% fit aan de start staat in Valencia. Daarnaast heb ik de mooie taak op mij gekregen om mijn kennis en ervaring te delen met de lokale masseur uit het kamp, genaamd Dennis. Dit alles doe ik samen met de Nederlandse coach en trainer Addy de Ruiter. Addy zit zelf grote delen van het jaar in Oeganda om de atleten op locatie te kunnen begeleiden. Dit met groot succes, dit jaar wisten de atleten onder begeleiding van Addy meerdere gouden medailles te winnen op WK’s en zijn er verschillende records verbroken. 

Het geheim 

Er wordt een hoop geschreven over waarom Afrikaanse atleten nou zo goed zijn. Lange tijd werd het gegooid op de genetische voorsprong die Afrikaanse atleten zouden hebben. Na een paar keer zelf hier in de omgeving te hebben gelopen weet ik dat het meer is dan alleen de genetische voorsprong. Geen enkel stukje is hier vlak. Of je dendert naar beneden of je loopt een berg op waar je u tegen zegt. Dit allemaal op 2000 meter hoogte en oplopend tot een hoogte van 2600 meter. Deze hoogte betekend weinig zuurstof in de lucht. Als reactie hierop gaat je lichaam extra rode bloedcellen aanmaken, hierdoor kunnen je spieren meer zuurstof opnemen. Dit heeft natuurlijk het voordeel, dat vooral op zeeniveau, je spieren minder snel vermoeid raken. 

Daarnaast leven de atleten hier met een totaal andere mindset. Een groot deel van de atleten hier hebben een gezin die ze soms een tijdje achter laten zodat ze volledig op het lopen kunnen richten. Het gezinsleven ruilen ze in voor een simpel, back to basic, leefstijl. Hierdoor kunnen de atleten tijdens trainen voldoende rusten en is het lichaam klaar voor de volgende training. 

En zo zijn er nog een hoop andere factoren die ervoor zorgen dat deze atleten behoren tot de wereldtop. 

Dagindeling

Een gemiddelde dag ziet er als volgt uit; 

6.00 De eerste training, dit is vaak de meest zware training. 
8.00 Tijd voor ontbijt, wit brood en melk. 
9.00 Sommige atleten worden vervolgens gemasseerd andere doen de was, schrobben de vloeren of gaan slapen.
13.00 Is het tijd voor de lunch in de vorm van Ugali. 
16.00 Tijd voor de 2e training van de dag, meestal een rustig duurloopje. 
18:00 De middag wordt gezamenlijk afgesloten met Afrikaanse thee, oftewel thee met melk en heel veel suiker.

Al met al een ervaring die ik mijn hele leven zal meenemen, zowel als fysio als persoon. Hiervoor wil ik Global Sport Communication, maar ook MMfysio danken. Dankzij de ondersteuning van mijn collega’s had ik de mogelijkheid om hierheen te gaan.

Vandaag, 1 december, heeft Joshua het wereldrecord weten te verbreken! Het wereldrecord op de 10 kilometer staat nu op 26:38!