Ga naar de inhoud

Tobias bij het WK halve marathon

In de periode van 14-18 oktober was Tobias aanwezig bij het WK halve marathon in Polen. Hij vertelt zijn verhaal. 

Een speciale wedstrijd

Na een lange periode van geen wedstrijden kon ik dit jaar toch nog een wedstrijd meepakken. Het was dan ook gelijk een hele speciale wedstrijd, het WK halve marathon in de Poolse kustplaats Gdynia. Aangezien er dit jaar geen andere toernooien waren, stuurden verschillende landen hun sterkste atleten naar dit wereldkampioenschap. Ik was hier in het bijzonder aanwezig voor de Oegandese selectie. Vorige jaar ben ik begonnen met het begeleiden van een aantal atleten uit het Oegandese team en ben daarom een aantal keer naar Oeganda afgereisd. Het was daarom leuk om de atleten na een lange tijd niet te hebben gezien weer te kunnen begeleiden. 

Covid-19

Gedurende het verblijf in Polen leefden de atleten en de staf in een bubbel. Iedereen in het hotel was zowel voor vertrek naar Polen als in Polen getest op Covid-19. In het hotel werden strengen regels gehanteerd om de kans op besmetting zo klein mogelijk te houden. 

De voorbereiding 

De dagen voor de wedstrijd bestaan voor een groot deel uit mentale voorbereiding van de atleet. De atleten komen vaak met kleine pijntjes, meestal van het reizen. Aan mij de schone taak om deze kleine pijntjes weg te werken en de atleet vertrouwen te geven voor de wedstrijd. Het mentale aspect speelt namelijk een grote rol op de prestatie van de atleet.

In de aanloop naar de wedstrijd ging de aandacht voor een groot deel naar de man in vorm dit jaar, Joshua Cheptegei. Joshua liep in aanloop naar het WK drie wereldrecords in drie wedstrijden. Het wereldrecord op de 5km op de weg, 5.000m op de baan en de 10.000m op de baan wist hij dit jaar op zijn naam te zetten. Het laatste record liep hij anderhalve week voordat hij van start ging op het WK. Het is ongelofelijk om te zien hoe gemotiveerd en sterk Joshua alweer was na het leveren van zo’n bijzondere prestatie. Zowel mentaal als fysiek stond hij er goed voor en maakte hij een grote kans op een podiumplaats tijdens zijn debuut op de halve marathon. 

De wedstrijd

Op de dag van de wedstrijd was ik aanwezig bij de warming-up. Ik observeerde de atleten vooral. Zijn ze scherp? Hoe bewegen ze? En zo nog veel meer. Echt iets veranderen doe je niet meer, maar soms kan een kleine aanwijzing al een hoop vertrouwen geven aan een atleet. Zodra de mannen van start gingen ben ik snel naar de waterpost gerend. Hier gaf ik alle atleten van Oeganda hun drankjes aan. Het parcours bestond uit 4 rondjes van 5 km en een beetje. Hierdoor kwamen ze meerdere keren bij mij langs. Dit was voor mij ideaal om zowel drankjes aan te geven als de atleten aan te moedigen. 

Feest voor Oeganda

Na een behouden start wist de Oegandees Jacob Kiplimo de kopgroep uit elkaar te trekken. Één voor één moesten atleten lossen, waaronder Joshua. Joshua bleek toch nog niet voldoende te zijn hersteld van zijn wereldrecord op de 10.000m en had te weinig tijd gehad om zich goed voor te bereiden op de halve marathon. Zijn landgenoot Jacob Kiplimo daarentegen liep een geweldig wedstrijd en wist het goud te bemachtigen. Zo was het alsnog feest in Oeganda. Maar ook Joshua was achteraf erg tevreden, 59.21min op zijn debuut op de halve marathon is natuurlijk een prachtige prestatie en dat met al 3 wereldrecords op zak dit jaar. 

Ondertussen zijn de atleten weer aan het trainen in de bergen van Oeganda en ben ik weer terug in de praktijk in Nijmegen. Hopelijk kan iedereen snel weer veilig meedoen met hardloopwedstrijden. 

Met sportieve groet, 

Tobias 

Foto: NN Running Team